Med 5. in 7. avgustom je v Ribnici potekal Rokodelski tabor, že tretji zapored, namenjen mladim med 12. in 17. letom. Zavedamo se, da je za ohranjanje in razvoj rokodelstva ključen prenos znanja na mlajše generacije. V sproščenem in ustvarjalnem vzdušju smo mladim omogočili prostor, kjer so lahko pod mentorstvom izjemnih strokovnjakov in mojstrov spoznavali svet rokodelstva.
Z izborom in povezavami med vsebinami smo želeli doseči, da bi ciljna skupina mladih, ki jih zanima les ali se z njegovo obdelavo že ukvarjajo, dobila priložnost drugačne delovne izkušnje izven šolskega programa. Vsebine, ki bi dopolnjevale formalni izobraževalni sistem in dale prostor za praktično delo z mojstri rokodelci, katerih delo temelji na tradicionalnih principih in uporabah tradicionalnih tehnik obdelave lesa.
Prvi dan so udeleženci preživeli v Rokodelskem centru, kjer so se spoznali z ribniškim rokodelstvom. Po ogledu razstav so se podali v delavnico, kjer so se učili pletarstva in dela na lončarskem vretenu. Ko smo zaključili z delom, so se z e-kolesi podali na spoznavanje Ribnice in njene okolice.
V naslednjih dveh dneh pa smo svoje aktivnosti preselili v Sajevec k posodarju Francu Jakliču, kjer so se otroci srečali s tradicionalno obdelavo lesa in si izdelali vsak svoj škafec.
Rokodelski tabor je tako potekal tri dni (2 nočitvi). Poleg dela v delavnici so imeli udeleženci tudi čas za sproščeno igro, spoznavanje kraja, druženje in druge zabavne animacije.
Tabor se je odvijal v sklopu Slovenskega rokodelskega tabora 2024, ki poteka med poletnimi počitnicami na kar osmih lokacijah po Sloveniji: v Ribnici, Rogatcu, na Dolah pri Litiji, v Moravčah, Slovenski Bistrici, Veržeju, Škofji Loki in Slovenj Gradcu, v organizaciji regijskih rokodelskih centrov, ki smo člani Konzorcija rokodelskih centrov Slovenije.
Vse vsebine rokodelskega tabora v celoti financira Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, zato so bile za udeležence popolnoma brezplačne.
Rokodelski tabor se je izkazal za izjemno uspešno in navdihujoče doživetje za vse udeležence. Navdušili so se nad ustvarjanjem unikatnih izdelkov z lastnimi rokami in odkrivanjem pomena vztrajnosti ter natančnosti v procesu izdelave. Hkrati so skozi celoten proces spoznali da rokodelstvo ni zgolj preteklost, ampak ima tudi močan vpliv na prihodnost celotne družbe.